دسته‌هامقالات

پرولین عسل چیست و چه خواصی دارد

پرولین عسل چیست و چه خواصی دارد

همانطور که می‌دانید عسل، ماده ای بسیار مغذی است و از سالم ترین غذا ها در سراسر جهان به شمار می‌آید. این ماده که از تغذیه زنبورها از شهد گل ها وگیاهان حاصل می‌شود، خواص درمانی و دارویی بسیاری دارد و با توجه به این‌که در طب سنتی به آن توجه زیادی شده است، امروزه مردم از خواص آن بسیار بهره‌مند شده اند. خواص درمانی و ارزش غذایی عسل بسته به آن که زنبور، شهد چه گل وگیاهی تغذیه کند متفاوت است. در عسل انواع پروتئین ها، اسیدها، ویتامین ها و املاح معدنی مفید، مانند سدیم، پتاسیم، گوگرد، کلر و منیزیم وجود دارد. یکی از برترین ترکیبات که درعسل وجود داشته و خواص درمانی بسیاری دارد، پرولین است که در اینجا می‌خواهیم به توضیح آن و خواص درمانیش بپردازیم.

پرولین چیست

پرولین نوعی اسید آمینه است، که هم در گیاهان و هم در بدن انسان ها ساخته می‌شود و وظایف مهمی را بر عهده دارد. این ماده توسط بدن انسان ساخته شده و جزو آ مینواسیدهای غیرضروری به شمار می‌رود، ولی باید در رژیم غذایی هر شخص نیز وجود داشته باشد. زیرا افزایش سن و یا بروز برخی مشکلات سلامتی و بیماری ها نیاز بدن به این آمینو اسیدها بیشتر می‌شود. اهمیت پرولین بدان جهت است که این آمینو اسید، در بسیاری از

 اندام ها، بویژه کلاژن تاندون ها، پوست، نواحی سخت دندان و استخوان و در قرنیه چشم شرکت دارد.

پرولین در عسل طبیعی

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، پرولین از ترکیبات اصلی عسل است. این ماده در گیاهان نیز به مقدار زیادی وجود دارد و به آن ها کمک می‌کند، که در برابر تغییرات ناگهانی و تنش ها مقاوم ترباشند . از آن جا که شهد گیاهان منبع تغذیه زنبورها است و به صورت غیر طبیعی و آزمایشگاهی تولید این ماده ممکن نیست، پرولین به مقدار کافی در عسل نیز وجود دارد و از آن به عنوان شاخصه مهم برای تشخیص عسل طبیعی و غیر طبیعی وبررسی کیفیت آن استفاده می‌کنند. در عسل های غیر طبیعی و شکری این ماده وجود ندارد و این را می‌توان با آزمایش پرولین آن ها اثبات کرد. کم بودن مقدار پرولین در عسل نشان دهنده ی کیفیت نامناسب، نبود شهد کافی برای تغذیه زنبورها و یا تغذیه با شکر است. در حالت کلی می‌توان گفت که میزان پروتئین و اسید آمینه های موجود در عسل رابطه مستقیمی با میزان تغذیه زنبور عسل از گرده گیاهان دارد. به غیر از پرولین ۲۶ نوع اسید آمینه دیگر نیز درعسل وجود دارد، که مقدار آن ها از پرولین کم تر است و چیزی مابین ۵۰ تا۸۰ درصد آمینواسیدهای عسل را پرولین تشکیل می‌دهد.

میزان استاندارد پرولین در عسل چقدر است

بر اساس استاندارد های بین المللی تعیین شده، که در ایران نیز پذیرفته شده است، میزان پرولین در عسل طبیعی نباید کم تر از ۱۸۰ میلی‌گرم درکیلوگرم باشد و هرچه این مقدار کم تر باشد نشان دهنده ی طبیعی نبودن تغذیه زنبور عسل است و هرچقدر این مقدار بیشتر باشد نشان از کیفت خوب عسل دارد. محدوده‌ی پرولین بسیار گسترده است و از ۱۸۰ تا گاهی حدود ۱۲۰۰ میلی‌گرم و یا بیشتر هم ادامه دارد که این موضوع به عوامل مختلفی بستگی دارد.

عوامل موثر بر میزان پرولین عسل

برطبق آن چه در بالا مطرح کردیم، میزان پرولین موجود در عسل به عوامل مختلفی وابسته است، که به چند مورد از آنها می‌پردازیم.

منشاء گیاهی

پرولین موجود درعسل مانند بسیاری از ویژگی های دیگر آن وابسته به منشع گیاهی است و این بدان معنی است، که برخی از عسل ها به طور طبیعی پرولین بالا و برخی دیگر پرولین پایینی دارند. ازجمله عسل اقاقیا که ذاتا از پرولین کمی برخوردار است و برخلاف آن عسل گشنیز که از پرولین بالایی بهره مند است.

میزان رطوبت

    بر طبق تحقیقاتی که روی عسل انجام  پذیرفته است، این نتیجه را بدست آوردند، که که میزان  پرولین عسل با میزان رطوبت نیز رابطه ای عکس دارد. به این معنی که هرچقدر رطوبت بیشتر باشد، پرولین موجود در عسل کمتر خواهد بود. بر اساس این آزمایش مقدار پرولین موجود در عسل بسته به این‌که در کدام قسمت از کشور بدست می‌آیند و میزان رطوبت آن منطقه بستگی دارد. به همین دلیل است که عسل مناطق شمالی کشور معمولا پرولین کمتری نسبت به مناطق جنوبی و خشک کشور دارد.

خواص پرولین برای بدن انسان

همانطور که گفتیم پرولین در بدن انسان ساخته می‌شود. اما بازهم باید در رژیم غذایی ما وجود داشته باشد. در ادامه می‌خواهیم به خواصی که پرولین برای بدن دارد بپردازیم .

کمک به بهبود زخم‌ها و ترمیم پوست

همواره خاصیت ضدعفونی کنندگی عسل به علت پرولین موجود در آن زبانزد مردم است. وظیفه اصلی پرولین کمک به ترمیم آسیب های پوستی مانند زخم ها، برش ها وسوختگی هاست. بر طبق مطالعات صورت گرفته، سطع پرولین مایع زخم، در مراحل اولیه ترمیم حداقل۵۰ درصد بیشتر از پلاسما است، که این موضوع نشان دهنده ی انتقال سریع پرولین به محل زخم است. پرولین این کار را با  پشتیبانی از سنتز کلاژن‌ها یا تشکیل کلاژن‌های جدید که مسئول سلامت پوست هستند، انجام می‌دهد. کلاژن به پوست ما ساختار وقدرت میبخشد از این رو یک قسمت اساسی در ترمیم زخم است. بدن انسان همواره با بالارفتن سن کلاژن کم تری تولید می‌کند که باعث آسیب رسیدن به ظاهر پوست می‌شود. از این رو مصرف بیشتر این اسید آمینه که کلاژن ها را تشکیل می‌دهند برای حفظ جوانی پوست موثر هستند. همچنین می‌تواند به عنوان مرطوب کننده عالی برای پوست و مو باشد که از خشکی پوست و شکنندگی مو، مخصوصا در فصل زمستان جلوگیری می‌کند.

از سلامت سیستم گوارشی پشتیبانی می‌کند

عسل این خوراکی شیرین یک داروی آنتی اکسیدان و ضد باکتری طبیعی است، که به تقویت سیتم ایمنی و سیتم گوارشی در مبارزه با ویروس ها، قارچ ها و باکتری ها کمک می‌کند . پروتئین های کلاژن موجود در آن یکی از بهترین مکمل ها برای بهبودی سلامت روده و پشتیبانی از سیستم ایمنی کمک می‌کند.  اسید آمینه های موجود درکلاژن به تقویت بافت های دستگاه گوارش کمک کرده، که این باعث جذب بهتر مواد مغذی می‌شود.  برای سلامتی روده و تقویت سیستم گوارش و ایمنی، استفاده از پرولین که یکی از اصلی ترین بخش های ساخت کلاژن است می‌تواند تاثیر به سزایی داشته باشد.

به جلوگیری از درد مفاصل کمک می‌کند

یکی از شایع ترین عواملی که افراد مسن با آن مواجه می‌شوند درد مفاصل است. به این خاطر که از اواسط دهه چهارم و از حدود ۳۵ سالگی بدن کلاژن کم تری تولید می‌کند. وجود کلاژن برای حفظ قدرت و انعطاف پذیری بافت هم بند بسیار موثربوده و باعث حفظ سلامت جسمی و روانی می‌شود. مصرف پرولین و بدست آوردن

آمینو اسیدهای تشکیل ددهنده ی کلاژن می‌تواند باعث تقویت و تشکیل غضروف جدید، کمک به رشد و نگهداری عضلات و حتی به بهبود تراکم استخوان‌ها کنند. از آنجایی که پرولین نوعی آنتی اکسیدان است، می‌تواند به کاهش التهابات و استرس های اکسیداتیو که به مفاصل آسیب می‌رسانند کمک کند.

از سیستم قلبی و عروقی پشتیبانی می‌کند

پرولین با جلوگیری از تجمع چربی وکنترل فشار خون از قلب و دیواره های شریانی محافظت می‌کند. مصرف عسل و پرولین موجود درآن از گرفتگی و لخته شدن خون دررگ ها جلوگیری می‌کند. همچنین فشار خون را کاهش داده و باعث افزایش سطح کلسترول خوب وکاهش سطح  کلسترول بد می‌شود، که نتیجه آن باعث کاهش حملات قلبی و سکته مغزی می‌گردد. به دست آوردن اسید‌های آمینه مثل پرولین که کلاژن را تشکیل می‌دهند نیز ممکن است برای کاهش تصلب شرایین مفید باشد.

به یک متابولیسم سالم کمک می‌کند

پرولین به عنوان یک حسگر وضعیت سلولی در بدن ما عمل می‌کند. از این رو نقش مفیدی در عملکرد متابولیکی و سنتز سایر ترکیبات دارد. از اهمیت پرولین به عنوان حفاظت کننده گیاهان در تغییرات ناگهانی مانند دما وفشار و.. میتوان یاد کرد.

مدیریت وزن

به آن دسته از افرادی که نگران سلامت خود و مدیریت وزنشان هستند، باید مصرف عسل را پیشنهاد کرد. مصرف عسل آن هم در شب می‌تواند به چربی سوزی بدن کمک کند. به این خاطر که بر افزایش متابولیسم بدن اثر می‌گذارد.

بهبود سرفه

عسل یکی از بهترین داروها برای درمان سرفه است. ترکیب یک قاشق عسل با آب ولرم تاثیر بسیاری بر بهبود سرفه کودکان و خواب آرام آن ها می‌گذارد. البته باید توجه داشت که به کودکان زیر ۱۲ ماه نباید عسل داد زیرا بسیار خطرناک و سمی است.

در پایان امیدواریم بر اساس نکات و خواصی که از پرولین گفته شد و وجود آن در عسل توجه بیشتری کنید.  همچنین برای بهره مندی از خواص بی نظیر درمانی آن عسل خوب و مرغوب را درسبد غذایی خود جای دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *