دسته‌هامقالات

عسل ارگانیک

عسل ارگانیک (طبیعی)

 عسل ارگانیک ماده‌ای است که به صورت مستقیم از کندو خارج می شود. عسل با سرعتی بسیار آهسته از موم خارج شده و گاهی اوقات بدن زنبور در آن قرار دارد. همان طور که رنگ، بو و اندازه ی گل ها باهم متفاوت است؛ شهد گل نیز باهم متفاوت است.در کل رنگ و مزه ی عسل بستگی به شهد گل ها دارد.

عسل ارگانیک چیست؟

عسل ارگانیک بیشتر حالت ضخیم و رنگ مات تری نسبت به عسل طبیعی که رنگ زرد و شفافی دارد، است. که نسبت به عسل طبیعی گرم نشده است. در زمان های گذشته از عسل طبیعی برای درمان بیماری ها استفاده شده است که مهم ترین خواص آن، ضد میکروب بودن عسل می باشد. عسل ارگانیک که زنبور از روی گیاهان کوهی، طبیعی که رشد آنها بدون استفاده از کودهای شیمیایی است، جمع آوری می کنند.

افرادی که دنبال عسل اصل می گردند می توانند عسل خام خریداری کنند.

عسل ارگانیک دارای خصوصیاتی است:

۱٫صدور گواهینامه و تشخیص عسل ارگانیک

تولید کنندگان عسل باید در طی فرایند تولید عسل شرایط به خصوصی را ایجاد بکنند که این شرایط عبارت اند از:

* حمل و نقل

* درجه ی حرارت پردازش

* روش خارج کردن عسل

* مدیریت زنبور ها

*بسته بندی به خصوص به همراه استاندارد

۲٫ تولید عسل ارگانیک، نگهداری و خارج کردن

عسل ارگانیک فاقد از آفت‌کش‌ها، آلودگی‌های محیطی، آنتی بیوتیک‌ها است که به صورت مستقیم از کندو جمع‌آوری می شود؛ و به خاطر قارچ زدایی نشدن آنها باعث می شود حامل باکتری یا قارچ باشد و منبع تولید بیماری خطرناک مانند بوتولیسم(ضعف عصبی) شود. برای از بین بردن قارچ یا عفونت های داخل آن عسل را حرارت داده یا آن را پاستوریزه می کنند.

در چه صورتی عسل از حالت ارگانیک خارج می‌شود؟

تغییر ژن زنبورها، اضافه کردن مواد نگهدارنده و یا حتی اضافه کردن انواع توت تازه یا مواد طبیعی به عسل، باعث غیرارگانیک بودن آن خواهد شد. با این حال تمامیت عسل را نگه می دارد اما در غیر این صورت این عسل ارگانیک به حساب نمی آید.

فواید عسل ارگانیک

عسل ارگانیک دارای ویتامین های B6  و C  و مواد معدنی مانند آهن، کلسیم و مس می باشد.عسل خام و همچنین عسل ارگانیک دارای آنتی اکسیدان  و خاصیت ضد باکتری هستند. عسل نیز خواص قلیایی دارد و باعث رفع اسید معده می باشد.

انواع عسل

عسل طبیعی

زنبوران دارای نیروی خدادادی هستند که می توانند گل های مفید را از غیر مفید تشخیص بدهند. آن ها به سراغ گیاهانی طبی رفته و عصاره این گیاهان مفید را گرفته و سپس در اختیار ما قرار می دهند. این عسل نیازهای غذایی را برطرف می کند، چون تمام املاح و ویتامین هایی را که گل دارد در عسل قرار دارد.

عسل تغذیه ای

بعضی اوقات عسل را با استفاده از محلول آب و شکر و یا شیره انگور و توت تهیه می کنند وسپس آنرا به جای عسل طبیعی می نامند و می فروشند. که مسلما بدون هیچ عطر و طعم بوده است. در نتیجه رنگ و طعم عسل طبیعی بسیار خوب است، که این باعث شده کیفیت عسل طیبیعی از عسل مصنوعی  ۱۰ برابر بیشتر باشد. در بعضی از گشور های مانند ایران عسل را با شکر یا شیره و… ترکیب می کنند که این عسل طبیعی نیست و تقلبی به حساب می آید.

عسل مصنوعی

این عسل ها بدون دخالت زنبور تولید شده اند و از قند نیشکر یا میوه هایی مانند:خربزه، هندوانه، خرما و… تشکیل می شود. با اینکه به عنوان عسل نامیده می شوند اما عسل اصل نیستند و از آب میوه ها به وجود می آید.

عسلک

زنبور ترشحات شیرین گیاهان (به غیر از شهد گل ها) را ذخیره می کند و سپس عسل را در داخل سلول های قاب ذخیره می کند، این نوع عسل را عسلک نامیده؛ که از نظر عطر و مواد تشکیل دهنده  کیفیت آن کمتر از عسل طبیعی است. عسلک نیز تیره تر و لوولوز و دکستروز کمتری دارد.

طبقه بندی انواع عسل ها

متانسب با منبع شهد گل

۱٫عسل چند گل: زنبورداران شهد را از روی چند گل جمع می کنند. مانند: عسل کوهستان، انواع درختان مثمر، غیر مثمر و

عسل مرکبات.

۲٫عسل تک گل:زنبورداران عسل شهد فقط از یک گل جمع می کنند. مانند: عسل شبدر، عسل آفتابگردان(قنقال) و عسل اقاقیا

متانسب با زمان تولید آن

۱٫عسل پاییزه:تولید آن از وسط های تابستان آغاز شده و تا اوایل پاییز انجام می شود.

۲٫عسل بهاره:در اوایل بهار زنبور داران عسل اقاقیا،عسل مرکبات و درختان میوه را جمع می کنند.

متناسب با رنگ عسل

عسل قرمز رنگ:عسل آویشن

عسل بی رنگ:عسل اقاقیا

عسل زرد رنگ:عسل اسپرس

متناسب با منطقه تولید

عسل هایی مانند عسل دماوند و عسل کوهرنگ است.

متناسب با تولید و استخراج آن

با مخلوط عسل مایع وعسل شان همراه با با عسل موم که ویژه ی کندو های بومی هستند به صورت تکه تکه به فروش می رسد.

عسل هایی مانند: عسل مایع (شهد)، عسل شان وعسل کریستالیزه (شکرک زده)

انواع گیاهان عسل زا

گیاهانی زیادی وجود دارد که می توان از شهد آن ها برای ایجاد عسل استفاده کرد. مهم ترین گیاهان عسل زا در ایران برای تولید انواع عسل عبارتند از:

۱٫یونجه ها:انواع مختلفی از یونجه ها مانند: یونجه معمولی و باغی.

۲٫گیاهان وحشی: انواع مختلف گیاهان وحشی مانند: آویشن، گرز، گل قاصدک، تلخه و…

۳٫شبدر ها: انواع شبدر های مختلف مانند: شبدر شیرین، سفید و قرمز

۴٫ باقی گیاهان: انواع گیاهان مخلتف مانند: آفتابگردان، ریحان، نعنا، توت فرنگی، گشنیز، سیب، بادام، آلبالو، اسپرس، اقاقیا، مریم گلی، سیاه دانه، پیاز، جعفری، آلو، انگور معمولی، انگور فرنگی، بید، گندم سیاه، گل پنبه، سویا و…

خواص انواع عسل های طبیعی

۱٫عسل آفتابگردان: عسل آفتابگردان در حالت مایع طلایی رنگ، و در حالت کریستالی به رنگ زرد کهربایی با رگه هایی از رنگ سبز است. زنبوران از گل های آفتابگردان شهد این عسل را به دست می آوردند، عطر آن کم و طعم مطلوبی دارند. زنبوران از یک هکتار آفتابگردان می توانند ۵۰ کیلوگرم عسل بدهند.

عسل آفتابگردان بسیار مقوی و برای تقویت حافظه نیز مفید است. این عسل برای درمان ناراحتی ریوی، سرماخودگی، صاف کردن صدا، نرم کردن سینه و… تاثیر دارد.

۲٫عسل ریحان: عسل ریحان، از گیاهان تک گل است، رنگ آن عقیق است و زنبوران آن را از شهد گیاه ریحان جمع آوری می کنند. این عسل یک داروی طبیعی شناخته شده است و در طب سنتی نیز از آن استفاده می شود. و دارای ویتامین های A،K و کلسیم است.

عسل ریحان برای درمان درد های میگرنی، بهبود ضعف بدن، ضد عفونی، بهبود سر گیجه و… تاثیر گذار است.

۳٫عسل گشنیز: عسل گشنیز از گل های سفید و صورتی که به شکل چتری است؛ به وجود می آید. در یک هکتار گشنیز تقریبا ۵۰۰ کیلوگرم عسل می دهند. این عسل دارای طعم خاص و عطر تند است.

عسل گشنیز برای درمان بیماری عفونتی مانند: تنگی نفس، ضد سرطان، خواب آور، ناراحتی روده، آرام بخش، آبله و سرخک، بهبود سرفه، سرما خوردگی، تقویت لثه، دفع مسمویت در بدن و…تاثیر چشم گیری دارد.

خاصیت این عسل عبارت است از: بادشکن، نرم کننده سینه، اشتها آور، رفع صوئ هاضمه، تب بُر و بهبود معده.

۴٫ عسل سیب: زنبوران عسل سیب را از شکوفه های سیب  به دست می آورند. رنگ آن زرد کم رنگ، دارای عطر خوب و طعم شیرین است. یک هکتار شکوفه سیب تقریبا ۴۰کیلوگرم عسل می دهند. عسل سیب دارای ۳۲ درصد گلوکز و ۴۲ درصد فروکتوز است.

۵٫عسل اسپرس:  عسل اسپرس رنگ زرد زرین دادرد و از یک هکتار اسپرس تقریبا۱۰۰ الی ۶۰۰ کیلوگرم عسل می دهند. این عسل عطر بسیار عالی و طعم مطلوبی دارد.

۶٫عسل اقاقیا: عسل اقاقیا بهترین عسل است که در حالت مایع بسیار شفاف، و در هنگام رس بستن رنگ سفیدی دارد.  این عسل ۳۶درصد گلوکز و ۴۰ درصد فروکتوز دارا می باشد. زنبوران از یک هکتار اقاقیا می توانند ۱۷۰۰ کیلو گرم عسل بدهند.

اقاقیا انرژی زا بوده و همچنین برای تقویت حافظه نیز مفید است. برای درمان بیماری هایی مانند: دیابت، کم خونی، صفرا و… می توانید از این عسل استفاده کنید؛ زیرا بسیار تاثیر گذار است.اقاقیا نیز برای رشد کودکان، خواب آور بودن، ناراحتی چشمی و… تاثیر دارد. اقاقیا را نیز می توان با سیب خورد تا از بیماری هایی مانند سرماخوردگی جلوگیری کند.

۷٫عسل مریم گلی: زنبوران شهد این عسل را از گیاهی به نام مریم گلی جمع آوری می کنند رنگ آن کهربایی است هر هکتار مریم گلی تقریبا ۶۰۰ کیلوگرم عسل می دهند. این عسل یکی از معروف ترین داروی گیاهی است.

خاصیت عسل مریم گلی عبارت است از: بهبود اشتها، کمک به سیستم گوارش، بهبود بریدگی ها و کمک به تصفیه خون.

۸٫عسل سیاهدانه: عسل سیاهدانه بسیار مقوی بوده و برای بهبود اعصاب نیز مفید است همچنین به زیاد شدن شیر مادر کمک می کند. برای درمان بیماری هایی مانند: سردرد، رماتیسم، ناراحتی های تنفسی، کبد، بهبود سنگ کلیه، مثانه، دردهای رحمی و… تاثیر چشم گیری دارد.

۹٫عسل جعفری: عسل جعفری انرژی زا بوده و نیز به حافظه  کمک می کند. برای درمان بیماری هایی مانند: بهبود دیابت، ناراحتی روده، بهبود ناراحتی کبد و برای کاهش گرفتگی عروق تاثیر دارد.

۱۰٫عسل گندم سیاه: عسل گندم سیاه به رنگ قهوه ای (زرد تیره ) است که حدودا مشابه عسلک می باشد. این عسل ۳۶ درصد گلوکز و۴۰ درصد فروکتوز است. یک هکتار گندم سیاه تقریبا ۶۰ کیلوگرم عسل می دهد. عسل گندم سیاه در حالت بلوری چسبناک است.

این عسل به دلیل داشتن  آهن زیاد برای درمان کم خونی بسیار مفید است؛ همچنین به دلیل تیره بودن این عسل افرادی که رنگ پریده هستند عسل گندم سیاه برای آنها تاثیر گذار است.

۱۱٫عسل  گل پنبه: عسل پنبه رنگ روشن دارد و پس از بلوری شدن رنگش به سفید تبدیل می شود .یک هکتار گل پنبه تقریبا ۱۰۰ الی ۳۰۰ کیلوگرم عسل می دهد. این عسل ۳۶ درصد گلوکز و ۴۰ درصد فروکتوز است.

برای خریداری عسل ارگانیک کافی است به فروشگاه عسل لایجند مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *