دسته‌هامقالات

درمان کبد چرب با عسل

درمان کبد چرب با عسل

امروزه کمتر کسی  پیدا می شود که منکر خواص سرشار عسل برای انسان باشد. عسل از قرن ها پیش به عنوان وعده  غذایی ساده و در عین حال کامل در سفره ها جای داشته است و هم اکنون محققان با آزمایش های فراوان بر روی حیوانات و در نهایت انسان، مهر تاییدی بر خواص دارویی این ماده کوبیده اند. طبق تحقیقات صورت گرفته عسل دارای اثری مثبت بر انواع بیماری های استرسی، افسردگی، ضعف بدنی، کم حافظگی و …. بوده و تا حدود زیادی امتحان خود بر اثر بخش بودن را پس داده است.

اما ما در این مقاله ی آموزشی سعی بر این داریم تا بصورت عمقی و کمی تخصصی از خواص عسل بر بیماری های کبدی، که در راس آن ها کبد چرب است بپردازیم.

عسل طبیعی برخلاف طعم مشترک خود با شکر از لحاظ باطنی دارای تفاوت های عمده ای با هم پایه خود یعنی شکر است و همین امر باعث شده از عسل به عنوان جایگزینی شایسته برای شکر در وعده های غذایی و دسر های مختلف استفاده شود .قند های به کار رفته در عسل منشا گرفته از طبیعت بوده و همین امر باعث جذب آسان و سریع این پایه از قنده ها شده است.

برای درک بهتر این موضوع، ابتدا بهتر است توضیح مختصر و مفیدی از ناراحتی های کبدی کرده باشیم تا درک بهتری از خواص عسل داشته باشیم.

کبد و وظایف آن :

کبد بزرگترین اندام داخلی و بزرگترین غده ی  بدن انسان است و در فعالیت هایی همچون سوخت و ساز بدن و گوراش نقش موثری ایفا می کند و همچنین ادامه حیات برای اشرف مخلوقات بدون کبد امکان پذیر نخواهد بود!! کبد عضوی حیاتی برای بدن ماست که وظیفه دیگر آن تنظیم متابولیسم دارو ها و پاک کردن سموم مختلف است، که در اصلاح به این عمل سم زدایی گفته می شود. ناراحتی های کبدی ممکن است تاثیر گرفته از محیط اطراف یا با دلایل وراثتی باشند که در وهله اول دارای خطر زیادی نیستند و با رعایت برخی موارد جزعی میتوان از آن ها پیشگیری کرد ولی در صورت گذشت زمان و یا عدم  مشورت با پزشک، ممکن است شما درگیر با حالات حادی از این عارضه شوید (نارسایی کبد)

از دیگر وظایف کبد می توان به تولید مایع صفرا و انتقال آن به ارگان صفرا و همچنین ذخیره سازی قندها اشاره کرد

برخی نشانه های ناراحتی های کبدی:

طبق تحقیقات صورت گرفته عوامل مختلفی منجر به نارسایی کبدی می شوند، مصرف  بی رویه و زیاد نوشابه های گازدار،  قند ها و چربی ها  از جمله عوامل تشدید کننده این بیماری هستند.

اگر در مصرف موارد ذکر شده، دقت نکنیم ممکن است دچار عارضه های همچون سنگینی کبد، معده درد، خستگی شدید، کاهش اشتها، بیماری زردی، حالت تهوع، ادرار تیره رنگ، خارش پوست، خون دماغی، لکه های قرمز روی پوست، اسهال، یبوست، دشواری در صحبت کردن و بوی بد دهان بشویم که همگی این عوارض منشا گرفته از نارسایی کبدی هستند .

توجه: در صورت تجربه ی هم زمان چند مورد از موارد فوق، حتما به پزشک مراجعه کنید

کبد چرب:

طبق گزارشات صورت گرفته توسط محققان، وجود مقدار اندکی چربی در کبد طبیعی بوده اما مشکل زمانی شروع می شود که وزن یا اندازه این چربی ها بیش از ۵ درصد وزن کل کبد شود، اصطلاحی که توسط پزشکان در این سبک موارد به کار می رود، چرب شدن کبد ( کبد چرب) است!!!! این بیماری خود دارای دو شاخه کبد چرب الکلی و غیر الکلی است و همانطور که حدس می زنید مورد اول به علت مصرف بیش از حد نوشیدنی های الکلی پدیدار خواهد شد ولی مورد دوم دارای دلیل ابتلای ثابتی و مشخصی نیست، عوامل مختلفی مانند دیابت، هپاتیت، سوتغذیه، اضافه وزن واستفاده از دارو های خاص و … ممکن است باعث تشدید این بیماری شوند .

روش های درمان کبد :

متاستفانه علی رغم پیشرفت علم، امروزه درمان واحدی برای این بیماری کشف نشده است و توصیه پزشکان به بیماران خود، کنترل این بیماری است.برای مثال پیاده روی و رعایت عادت های  مفید غذایی برای کاهش وزن، باعث کنترل این بیماری می شود . حذف کردن بعضی از این غذاها مانند برنج، سیب زمینی و انواع نوشیدنی های بر پایه کربوهیدارت ها کمک شایانی به مهار و کنترل این عارضه خواهد کرد

عسل و کبد:

 طبق نظر سنجی های صورت گرفته افراد بسیاری بر این باورند که عسل خود عامل اصلی کبد چرب است!!! اما تحقیقات تخصصی صورت گرفته نظری بر خلاف نظر عموم مردم دارد، محققان بر این باورند که آنزیم های فعال موجود در عسل در کنار ویتامین های متنوع این ماده، می تواند تاثیری مثبت و چشمگیری در کنترل این عارضه داشته باشد

در ادامه این مقاله به بررسی ۵ مورد از خواص عسل برای کبد چرب خواهیم پرداخت :

۱__خاصیت آنتی اکسیدانی عسل

عسل به دلیل دارار بودن منابع سرشار آنتی اکسیدانی همانند ویتامین c، پلی فنول ها و  فلاونوعید ها توانایی حفاظت از کبد در برابر عارضه ای همچون استرس اکسیداتیو دارد. یکی از خاصیت های اثبات شده ی عسل توسط دانشمدان درمورد پاکسازی صفرا بوده است، این ارگان حامل مایع گوارشیی می باشد که توسط کبد تولید شده است و وظیفه کمک کردن به انسان در هضم غذا را دارد.حال در برخی موارد به دلیل نقص در فرآیند هضم غذا فرد دچار سنگ صفرا می شود و مجرای انتقال دهنده مایع از کبد به صفرا مسدود می شود و فرد دچار مشکلات گوارشی در هضم غذا خواهد شد، مطالعات نشان داده که مصرف عسل باعث پاکسازی کبد می شود و همچنین  امکان مبتلا شدن به سنگ صفرا را تا حد قابل قبولی کاهش می دهد!!!

در اینگونه موارد تجویز پزشک برای شما  دارو هایی شیمیایی همچون پارستامول و استامینوفن است، که این دو دارو در دوز های بالا خطر را برای شما دوچندان می کنند، این در حالی است که عسل با حفاظت طبیعی از کبد در برابر رادیکال های آزاد شما را از خطرات این دارو های شیمیایی مسون می کند .

۲__کنترل قند خون :

در بخش های قبل گفته شد که دیگر وظیفه مهم کبد در کنترل قند خون بدن است، به دلیل برخی عادات غذایی یا شرایط محیطی ممکن است کبد دچار ذخیره نامتعادل گلیکوژن در بدن شود، که این امر باعث ترشح ماده ایی به نام کورتیزول خواهد شد که به اسم هورمون استرس شناخته می شود. این فرآیند صورت گرفته در صورت تداوم در بلند مدت سبب بر هم خوردن متابولیسم  تولید گلوکز و در نتیجه کبد چرب خواهد شد .

عسل استخراج شده از طبیعت شامل مواد مغذی سرشار از پرولین است که دارای تفاوت عمده ایی با قند های فراوری شده مانند شکر می باشد. همچنین اکثر قند های عسل بر پایه طبیعت بوده و منشا گرفته از گلوکز می باشد که به راحتی جذب کبد شده و بصورت گلیکوژن ذخیره می شوند

همچنین توصیه پزشکان و طب سنتی بر مصرف ۱ قاشق غذا خوری عسل قبل از خواب برای داشتن خوابی راحت در کنار تغذیه مناسب مغز در طول خواب است

۳_-باکتری های موجود در عسل :

 تقریبا در تمامی ارگان های حیاتی ما انواعی از باکتری هایی مفید  با وظایف مختلف وجود دارند، در راس آن ها سیستم گوراشی ما برای هضم آسان غذا، کمک شایانی از این باکتری ها دریافت می کند. البته لازم به ذکر است حفظ تعادل در مقدار و نحوه عملکرد این باکتری هاست که باعث مفید بودن آن ها می شود و حتی  در برخی موارد ممکن است این باکتری ها باعث آسیب به بدن بشوند

انواعی از عسل وجود دارند که سرشار از این باکتری های مفید هستند، همچنین خود عسل خام نیز حامل شش نوع باکتری بر پایه لاکتوباسیل و بفیدوباکتریوم می باشد که تضمین کننده سلامت کبد و تسریع در دفع سموم است

۴_ محافظت از کبد برابر برخی داروها:

پزشکان با مشاهدات و بررسی های  صورت گرفته بر موش های مبتلا به مریضی سل، متوجه مراقبت عسل از کبد در برابر برخی دارو های خاص مانند ایزونیاسیدی و ریفا مپیسین ها شده اند .البته این مشاهدات بر روی حیوانات بوده و هنوز احتملات بسیاری را پیش روی دارد ولی شروعی خوب و قابل قبول برای تاثیرات شگرف عسل می باشد

۵_ پیشگیری از سرطان کبد:

مطالعات نشان داده است که برخی از عسل های ارگانیک دارای تاثیر روی سلول های خوش خیم سرطانی بوده و در مورادی ممکن است تقسیم سلولی سرطان را متوقف کند . عسل این کار را با کاهش ساتوکین های التهابی در ارگان های بدن انجام می دهد. از طرفی عسل به دلیل محتویات خود، خاصیت کاهش سموم موجود در مراحل شیمی درمانی شده و حتی در آن مرحله هم به کمک شما می آید!!!

عسل و خاصیت درمانی برای کبد چرب :

همانطور که شنیده اید کبد چرب (NAFLD) یکی از معروف ترین و همچنین شایع ترین بیماری های کبدی در سطح جهان می باشد . این بیماری که به نام کبد چرب غیر الکی نیز شناخته می شود شامل عوارض بسیاری است و هیچ راه درمانی برای آن وجود ندارد!!! ولی با رعایت برخی عادات غذایی و محدود کردن برخی مواد مصرفی می توان از مبتلا شدن به این ناراحتی پیشگیری کرد .

مواد جذب شده در روده بزرگ توسط سیاهرگ هایی جذب کبد می شوند که این مواد حاوی مقادیری چربی نیر هستند و همانطور که گفته شد وجود ۱۰ درصد چربی نیز امری عادی و طبیعی در کبد می باشد.ولی زمانی که کبد فرد در تجزیه چربی ها و تبدیل آن به دیگر مواد دیگر عاجز و ناتوان شود، این چربی های بصورت رسوباتی در کبد جمع می شوند، البته این امر اکثرا تاثیر گرفته از عوامل واراثتی است و چاره ایی جز کنترل این عارضه برای فرد وجود ندارد.

مصرف عسل های خام و تصفیه نشده تاثیر بسزایی در بهبود بیماری های کبدی از جمله موارد فوق خواهد داشت. البته طبق تحقیقات انجام شده، عسل های با رنگ تیره تاثیر بهتری در این شاخه از بیماری ها داشته چون این شکل از عسل ها از لحاظ املاح معدنی سرشارتر نسبت به دیگر عسل ها هستند

بهترین عسل برای عارضه ی کبد چرب :

عسل ارگانیک دارای خواص فراونی می باشد، که یکی از مهمترین این خواص، تاثیر آنتی بیوتیکی غیر شیمیایی این ماده حیات است. آنتی بیوتیک به طور کلی وظیفه کنترل التهابات ناشی از عوامل داخلی و خارجی را بر عهده دارد که به وفور در قرص ها و شربت های شیمایی یافت می شود ولی عسل این خاصیت را برای شما از دل طبیعت به ارمغان می اورد.

این خاصیت عسل سرمنشا گرفته از ترکیب inhibin  است که علاوه بر خاصیت ضد التهابی در شرایطی دارای خوا ضد میکروبی نیز هستند .

دستور مصرف عسل و برخی از مواد برای درمان کبد چرب :

۱_یک فنجان عسل طبیعی را با یک قاشق بلوط رنده شده بصورت ریز ترکیب کرده و خوب هم بزید. سعی کنید حداقل ۱۰ الی ۱۵ روز به صورت مکرر این معجون را در فواصل زمانی مشخص میل بفرمایید

۲_ به منظور کاهش شانس ابتلا به بیماری های کبدی از جمله کبد چرب سعی کنید یک قاشق غذا خوری عسل را با کمی آب ولرم مخلوط نمایید و در آخر یک قاشق مربا خوری آبلیمو به آن اضافه کنید و این معجون را قبل از هر وعده غذایی میل بفرمایید

۳_هم چنین افرادی که از بیماری یرقان رنج می برند بهتر است معجون عسل با هسته کوبیده شده انگور را در برنامه غذایی خود قرار دهند .

۴_  روش دیگری برای کسانی که بیماری یرقان کبد دارند بدین صورت است که دو عدد لیمو ترش را با پوست در یک لیتر آب جوش به مدت دو ساعت خیسانده سپس لیمو را له نموده و ۲ قاشق غذاخوری عسل به آن اضافه کرده و هر ۶ ساعت یک لیوان از آن را به مدت ۱۴ روز بنوشند.

۵_مصرف یک قاشق غذاخوری عسل ارگانیک بصورت ناشتا برای پاکسازی آنزیم های فعال کبد بسیار موثر بوده

۶_ همچنین برای تسهیل روند بهبودی بیماری کبد چرب بهتر است ترکیب روغن ماهی یا روغن زیتون را با کمی عسل را حتما امتحان کنید (۴۰ گرم روغن ماهی یا زیتون بعلاوه ۶۰ گرم عسل را مخلوط کنید و بصورت روزانه مصرف کنید)

۷_برای تقویت روند باسازی و ریکاوری کبد چرب، معجون عسل و بادام شیرین در صبحانه تاثیر شگرفی خواهد داشت

۸_برای درمان بیماری کبد کمی ژل رویال را با یک قاشق گرده گل و یک قاشق عسل مخلوط کرده و مقداری عرق کاسنی میل کنید و این عمل را به صورت مستمر در طول ۱۴ روز ادامه دهدید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *